Akupunktura czyli chińskie nakłuwanie igłami – to warto wiedzieć

Akupunktura jest jedną z metod leczenia stosowaną przez medycynę chińską. Polega na nakłuwaniu odpowiednich punktów ciała igłami. Igły te mogą być zrobione ze złota, srebra albo ze stali chirurgicznej.

Akupunktura – interesujący temat w medycynie alternatywnej

Według informacji przekazywanych w medycynie chińskiej, przez organizm człowieka przebiega 12 kanałów podstawowych, którymi krąży energia niezbędna do życia. Takie kanały przypominają obwód elektryczny, a igłami nakłuwane są punkty skupienia tej energii. Takich punktów jest na ciele ponad tysiąc, a te zgrupowane wzdłuż kanałów zostały nazwane meridianami.

Filozofia stosowania akupunktury

Chińska filozofia zakłada, że człowiek odzwierciedla wszechświat, na który działają dwie siły: męska (yang) i żeńska (yin). Poszczególne organy w ciele człowieka są pod opieką jednej z sił. W przypadku gdy któryś z naszych organów nie działa sprawnie, występuje nierównowaga sił yin i yang w ciele, co powoduje jeszcze większe problemy zdrowotne. Dlatego Chińczycy uważali, że poprzez tworzenie otworu w ciele za pomocą igły w odpowiednim miejscu, można wydalić nadmiar jednej z sił. Przywraca to zdrowie.

Działanie akupunktury

Teoria akupunktury mówi o tym, że ma ona wpływ na bio-elektryczność ciała. Nakłuwanie go sprawia, że ładunki elektryczne na błonach komórkowych w ciele zostają uregulowane. Metoda ta wpływa więc na kilka obszarów:

  • działa przeciwbólowo- zmniejsza wrażliwość na ból;
  • uspokaja- stosowana przy bezsenności, depresji;
  • reguluje działanie układu nerwowego- zabiegi przynoszą pozytywny wpływ na pracę serca, oddychanie, ciśnienie krwi, przemianę materii;
  • zwiększa odporność- nakłuwanie sprawia, że w krwi pojawia się więcej leukocytów i przeciwciał, stosowana przy alergii, drobnych infekcjach;
  • leczy porażenia mięśniowe- pozytywnie wpływa na czynności ruchowe.

Kiedy nie zaleca się stosowania akupunktury

Akupunktury nie poleca się w przypadku występowania w ciele nowotworu złośliwego, poważnych chorobach infekcyjnych, gruźlicy, stanach pozawałowych, jak również przy ostrych przypadkach chorób psychicznych. Ponadto osoby powyżej 75 roku i niemowlęta nie powinno poddawać się takiemu zabiegowi.

One thought on “Akupunktura czyli chińskie nakłuwanie igłami – to warto wiedzieć

Dodaj komentarz