Choroby nerek mogą być wywołane wieloma czynnikami. Mogą to być w szczególności zakażenia, nadmierna masa ciała oraz cukrzyca. Objawami wskazującymi na pojawienie się chorób nerek jest zmiana wyglądu oraz ilości moczu, obrzęki, ból w dole pleców, wzrost ciśnienia krwi.
Nerki – skuteczne sposoby leczenia
Choroby nerek można rozpoznać na podstawie badań laboratoryjnych, w szczególności podczas ogólnego badania moczu, kreatyniny, GFR oraz morfologii. Nerki stanowią jeden z najbardziej kluczowych narządów w organizmie. Pozwalają na regulowanie poziomu płynów, a także oczyszczanie krwi z wszelkich toksyn. Wśród najczęściej występujących chorób nerek wyróżnia się zakażenie układu moczowego – w wyniku obecności drobnoustrojów w drogach moczowych dochodzi do zapalenia nerek. Kolejną często występującą chorobą jest kamica układu moczowego – wówczas w układzie pojawiają się charakterystyczne złogi nazywane kamieniami.
Popularna jest niestety, również przewlekła choroba nerek
Obejmuje ona szerokie uszkodzenie nerek utrzymujące się powyżej 3 miesięcy. Oznacza to także nagłe oraz szerokie upośledzenie czynności nerek. Ważne jest zatem, aby szybko podjąć właściwe leczenie. Kiedy dojdzie do zaawansowanej choroby nerek wówczas konieczne może okazać się leczenie nerkozastępcze lub nawet przeszczep nerki.
Podsumowanie artykułu o erkach
Kluczowym elementem podczas leczenia jest stała kontrola ciśnienia krwi oraz poziomu cukru we krwi. Dlatego niezbędne jest korzystanie ze zdrowej diety. Ważne jest także regularne picie dużych ilości płynów, które mogą poprawiać pracę nerek, a także zwiększać ilość wydzielanego moczu. Choroby nerek charakteryzują się także wysokim poziomem bólu, który jest bardzo charakterystyczny.
Dlatego lepiej zapobiegać i pić dużo wody i zdrowych płynów, zamiast alkoholu i cukru.