Jaskra - operacja i inne sposoby leczenia - 1 2024

Jaskra – operacja i inne sposoby leczenia

Jaskra należy do przewlekłych uszkodzeń nerwu wzrokowego, prowadzących w konsekwencji do całkowitej utraty widzenia. Należące do medycyny konwencjonalnej techniki pozwalają jednak na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, hamując tym samym rozwój schorzenia. Poznaj operacje i inne sposoby leczenia jaskry.

Charakterystyka schorzenia jaskra a trabekulektomia

Najczęściej stosowanym zabiegiem chirurgicznym w leczeniu jaskry jest trabekulektomia. Wspomniana procedura polega na utworzeniu nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej oka. Celem opisanego działania jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz zahamowanie postępu choroby.

Podczas zabiegu specjalista dokonuje wycięcia części niedrożnego beleczkowania wraz z tzw. kanałem Schlemma. Wytworzona w ten sposób droga odpływu łączy komorę przednią z przestrzenią pod spojówkową.

Trabekuloplastyka laserowa

Do technik leczenia jaskry zaliczana jest również trabekuloplastyka laserowa, w czasie której wykonywana jest ogniskowa fotokoagulacja beczkowania. Skutkiem zabiegu jest zwiększenie odpływu cieczy wodnistej i spowolnienie rozwoju schorzenia.

Trabekuloplastykę laserową odznacza szczególna łatwość wykonania oraz ryzyko powikłań znacznie niższe w stosunku do trabeklektomii. Efekt pierwszego z opisanych zabiegów jest jednak trwalszy.

Farmakologiczne leczenie jaskry

Oprócz inwazyjnych operacji, w leczeniu jaskry stosowana jest również farmakoterapia. Obecnie wykorzystywane są 4 grupy leków, mające na celu usprawnienie odpływu cieczy wodnistej z oka bądź zmniejszenie jej produkcji. Stosowanie wspomnianych preparatów skutkuje obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego.