Przewlekły ból – jego przyczyny i konwencjonalne sposoby leczenia

Przewlekły ból dotyka często niemałą część społeczeństwa. Niestety w znaczącym stopniu ogranicza on normalne funkcjonowanie każdego dnia. Warto zatem wiedzieć, jakie są jego przyczyny oraz jakie konwencjonalne sposoby leczenia stosować, aby sobie z nim poradzić.

Jakie są przyczyny przewlekłego bólu?

Przyczyny długo odczuwalnego bólu mogą być bardzo różne. Wśród nich wskazać można reumatyczne zapalenie stawów bądź ich zwyrodnienie, przebyte urazy, nowotwory, endometriozę oraz zespół przewlekłego zmęczenia. Nie są to oczywiście wszystkie możliwe przyczyny. Warto tu podkreślić, że nierzadko zdarzają się i takie sytuacje, w których lekarze nie są w stanie dokładnie zdiagnozować przyczyny przewlekłego bólu. Taka sytuacja określana jest pierwotnym bólem przewlekłym.

Jakie są objawy przewlekłego bólu?

Jasne jest, że podstawowym objawem przewlekłego bólu jest sam ból, który utrzymuje się przez długi czas. Jednak podkreślić trzeba, że nie jest to jedyny objaw. Wskazać trzeba tu również na to, że często w przypadku bólu przewlekło, ten rozlewa się po całym organizmie, a tym samym nie jest możliwe wskazanie jednej, konkretnej lokalizacji bólu. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku bólu trzewnego. Różne swoje objawy ma ból neuropatyczny. Mowa tu choćby o pieczeniu, kłuciu bądź uczuciu przypominającym sytuację przechodzenia prądu przez ciało.

Jak leczyć ból przewlekły?

Na szczęście, medycyna konwencjonalna zna sposoby na radzenie sobie z bólem przewlekłym. W pierwszej kolejności najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe. Bardzo ważne jest tu odpowiednia ostrożność. Wszystko po to, aby leków przeciwbólowych nie przedawkować bądź się od nich uzależnić. Jeśli standardowe leki przeciwbólowe nie są skuteczne, wówczas najczęściej zamieniane są na opioidowe leki przeciwbólowe. W przypadku przewlekłego bólu neuropatycznego stosowane są leki przeciwdepresyjne lub leki przeciwdrgawkowe. Oprócz leczenia farmakologicznego nierzadko stosowana jest także elektrostymulacja oraz blokada włókien nerwowych.