Znaczenie zooterapii w kontekście poprawy zdrowia psychicznego człowieka

Zooterapia to metoda, która polega na leczeniu, rehabilitacji i poprawie jakości życia ludzi z wykorzystaniem kontaktów ze zwierzętami. Rzeczywiście, przebywanie w kontakcie ze zwierzęciem, na przykład psem lub kotem, sprzyja poprawie zdrowia psychicznego.

O zdrowiu psychicznym i zwierzętach domowych

W zdrowiu psychicznym wysoko ceniona jest terapia z udziałem zwierząt domowych, nawet jeśli nie jest to leczenie jako takie. Często jest to raczej wsparcie w kierunku poprawy dobrego samopoczucia. Jak zaznaczają także eksperci z bloga Targi Zdrowia, zooterapia uzupełnia tradycyjne metody, dzięki czemu każda osoba może odzyskać swoje dobre samopoczucie.

Ponieważ zwierzęta są istotami relacyjnymi, ale niewerbalnymi, są w stanie ominąć mechanizmy ochronne, które może wykorzystywać człowiek, aby złagodzić swoje cierpienie. Zwierzę nie ocenia, jest spontaniczne, przywołuje nas do chwili obecnej, jest spokojne, przynosi radość itd.

Dlatego wiele osób dobrze reaguje na ich obecność. Niektóre są pocieszające, inne zachęcają do zadbania o siebie lub przyjęcia nowych nawyków życiowych. Na przykład osoba z depresją może być zmotywowana do wyjścia na codzienny spacer, jeśli będzie musiała zająć się psem.

O zooterapii

Zooterapia jest skuteczną metodą uzupełniającą w leczeniu depresji, lęku, ataków paniki i niektórych innych zaburzeń zdrowia psychicznego. W wielu okolicznościach zwierzęta stają się wsparciem emocjonalnym. Istnieje coraz więcej dowodów na wpływ zwierząt w sytuacjach stresowych.

Na przykład na lotnisku Montreal-Trudeau ustawiono psy, aby uspokoić podróżnych przed wejściem na pokład samolotu. Sureté du Québec posiada psy asystujące, które mają za zadanie uspokajać dzieci lub osoby wrażliwe podczas szczególnie trudnych przesłuchań lub wystąpień sądowych.

W ramach zooterapii wykorzystywane są dwie główne kategorie zwierząt:

  1. Zwierzęta wsparcia emocjonalnego. Te zwierzęta nie muszą mieć żadnego szkolenia, a ich sama obecność zapewnia korzyści.
  2. Zwierzęta służbowe lub pomocnicze. Zwierzęta te są szkolone do pomocy odbiorcy i wykonywania określonych zadań.

We wszystkich przypadkach zwierzęta są wybierane w celu zaspokojenia konkretnej potrzeby. Coraz więcej pracowników służby zdrowia jest świadomych korzyści, jakie te małe i duże zwierzęta mogą zapewnić swoim pacjentom. I to w takim samym stopniu w przypadku niepełnosprawności ruchowej, jak i dolegliwości niewidocznych (zaburzenia psychiczne, choroby psychiczne itp.).

Psy asystujące nie są już tylko zarezerwowane dla osób niewidomych. Można je również zaobserwować towarzysząc osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Są też psy asystujące dla osób z cukrzycą.

Podsumowanie

Zooterapia nie zawsze gwarantuje konkretne rezultaty, ale zaobserwowano, że wykazuje wiele korzystnych efektów. Dlatego warto zaobserwować, jak zwierzęta pomagają nam się leczyć. I aby w pełni docenić ten wpływ, po prostu następnym razem skupmy uwagę, gdy głaszczemy zwierzę lub obserwujmy, jak ktoś inny to robi. Nie zdziwi nas fakt, że znajdziemy ukojenie, gdy głaszczemy futrzane (lub nawet pierzaste) małe zwierzę.

Nasze ciało wydziela oksytocynę, hormon dobrego samopoczucia, a także łagodzi napięcie i nawet obniża ciśnienie krwi. Nie należy pozbawiać się tego szczęścia.