Zatrucie ołowiem u dzieci: jak je wykryć?

Zatrucie ołowiem odnosi się do nadmiernej ilości ołowiu w organizmie, co jest bardzo szkodliwe dla zdrowia zwłaszcza dzieci. Kiedy dziecko jest narażone na działanie tego metalu ciężkiego, toksyczna substancja gromadzi się w jego organizmie i wpływa na jego układy. Gdy dziecko jest narażone na kontakt z tym metalem ciężkim, toksyczna substancja gromadzi się w jego organizmie i wpływa na jego układy.

Dzieci poniżej 6 roku życia łatwiej wchłaniają ołów niż starsze dzieci czy dorośli. W rzeczywistości, małe dzieci w wieku od 9 miesięcy do 2 lat są bardziej narażone na wyższy poziom ołowiu we krwi, ponieważ raczkują i wkładają ręce i inne przedmioty do ust.

Jak ołów dostaje się do organizmu?

Ołów może dostać się do organizmu człowieka przez skórę, poprzez wdychanie  cząsteczek ołowiu lub poprzez spożycie  czegoś, co jest zanieczyszczone ołowiem. Obecność tej toksycznej substancji w organizmie może uszkodzić mózg, nerki lub inne narządy. Metal ciężki może nawet przejść z ciężarnej matki na jej nienarodzone dziecko. Bardzo ważne jest, aby kobiety w ciąży, które uważają, że są narażone na kontakt z ołowiem lub były narażone na kontakt z ołowiem, omówiły z lekarzem możliwość wykonania badania krwi w celu sprawdzenia poziomu ołowiu.

Jakie są objawy zatrucia ołowiem u dzieci?

Wiele dzieci z zatruciem ołowiem nie ma żadnych objawów. Jednak nawet narażenie na niskie poziomy ołowiu może powodować problemy.

1. Trudności w zwracaniu uwagi.
2. Opóźniony wzrost i rozwój.
3. Problemy z nauką.
4. Utrata apetytu.
5. Utrata wagi.
6. Zmęczenie lub drażliwość.
7. Nudności i wymioty.
8. Zaparcia.
9. Ból brzucha.
10. Ból stawów i osłabienie mięśni.
11. Bóle głowy.
12. Utrata słuchu.

Rzadko, bardzo wysokie poziomy ołowiu mogą powodować dezorientację, drgawki, śpiączkę lub śmierć.

Jak diagnozuje się zatrucie ołowiem?

Aby dowiedzieć się, czy dziecko ma w organizmie ołów, należy wykonać badanie krwi. Zaleca się, aby dzieci w wieku 1 i 2 lat były badane pod kątem zatrucia ołowiem, ponieważ w tym wieku są bardziej narażone na kontakt z ołowiem. Te testy medyczne są również zalecane dla dzieci, które mieszkają w pobliżu kopalni lub których rodzice spędzają czas narażony na ołów, lub mają z nim kontakt.

Jak wygląda leczenie zatrucia ołowiem?

Dzieci z wysokim poziomem ołowiu i objawami zatrucia ołowiem mogą potrzebować opieki szpitalnej lub przyjmować specjalistyczne leki. To pomaga usunąć ołów z organizmu. Lekarze powinni jednak przy każdej wizycie uważnie obserwować rozwój dzieci, które były narażone na kontakt z ołowiem. Z kolei odżywianie może bardzo pomóc. Wapń, żelazo i witamina C są ważnymi składnikami zdrowej diety, a także pomagają zmniejszyć wchłanianie ołowiu przez organizm.

Jak można zapobiegać zatruciu ołowiem?

1. Sprawdź u swojego pediatry, czy Twoje dzieci powinny mieć badaną krew na obecność ołowiu.

2. Upewnij się, że nie masz w pobliżu przedmiotów zawierających ołów. Niektóre zabawki mogą zawierać ołów.

3. Zleć badanie wody pitnej swoich dzieci.

4. Regularnie czyść podłogi, okna i zakurzone powierzchnie wilgotną ściereczką lub szmatką.

5. Często myj ręce i zabawki swoich dzieci.

6. Proponuj maluchowi zdrowe produkty: nabiał, chude mięsa i rośliny strączkowe, owoce i warzywa.

Narażenie na ołów może z czasem spowodować poważne szkody. Główne ryzyko dotyczy rozwoju mózgu, gdzie może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń, a także uszkodzenia nerek i układu nerwowego. Ważne jest, aby unikać ekspozycji na tę toksyczną substancję i wcześnie wykrywać objawy zatrucia ołowiem u dzieci.

Artykuł zrealizowano we współpracy z branżowym portalem https://mamusia.pl/.